×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱  
true
false

رژیم آل‌سعود با هدف از بین بردن نمادین بودن خیابان «الثوره»، که جنبش مردمی در سال ۲۰۱۲ از آنجا شکل گرفت، درصدد است تعداد زیادی از خانه‌ها در این منطقه را تخریب کند و بافت جمعیتی آن را تغییر دهد.

مقامات سعودی اقدامات خودسرانه خود را علیه ساکنان استان عمدتا شیعه‌نشین القطیف و شهرک‌های آن تشدید کرده‌اند؛ بازداشت‌ها، اعدام‌ها و حمله‌های کورکورانه در روستاها و شهرهای منطقه الشرقیه با تمامی استانداردهای انسانی، اخلاقی و حقوقی و نیز قوانین بین‌المللی تناقض دارد. دستگاه امنیتی دستورات حکومتی یا پادشاهی را اجرا می‌کنند و آنها را با توسل به اسلحه و خشونت علیه افرادی که در خانه‌های‌شان پناه گرفته‌اند اعمال می‌کند؛ مردمانی که آزادی مطرح کردن اعتراضات علیه این احکام ناعادلانه را ندارند.

اقدامات خودسرانه مقامات سعودی فقط به سرکوب معارضان و فعالان مجازی، که مخالف خواست آل سعود ایده‌پردازی می‌کنند، ختم نمی‌شود، اطلاعات به دست آمده از شبه‌جزیره عربستان حاکی‌ است که یک رژیم درصدد اجرای طرح فرقه‌ای در القطیف، بر خلاف خواست ساکنان این منطقه، است.

یک منبع ویژه از داخل عربستان سعودی به پایگاه خبری «العهد» اعلام کرد، نیروهای امنیتی درصدد تخریب صدها خانه در مرکز القطیف، به‌ویژه در منطقه واقع در خیابان «الثوره»، به منظور کوچاندن هزاران نفر هستند؛ مشابه طرح تخریب شهرک «المسوره» در العوامیه در سال ۲۰۱۷٫

در ظاهر، رژیم با هدف جلب حمایت افکار عمومی، ادعا می‌کند که این طرح، توسعه‌ای و شامل پروژه‌های خیریه است ولی نیت پنهان آن، بزرگ‌تر و خطرناک‌تر است. این منبع در همین راستا تأکید می‌کند «رژیم سعودی تلاش می‌کند ساختار جمعیت شیعیان را در این منطقه به منظور تضعیف بزرگ‌ترین اقلیت آن، تغییر و اتباع دیگر کشورها و غیرخودی‌ها را در این منطقه اسکان دهد.»

این منبع طرح تخریب قریب‌الاجرا را با جنبش مردمی، که خیابان الثوره در سال ۲۰۱۲ شاهد بود، مرتبط خواند و گفت که اینجا هدف از این طرح، از بین بردن نمادین بودن خیابان مذکور است به‌ویژه این‌که ولیعهد سعودی تلاش می‌کند دهان‌ها را ببندد و برای خفه کردن و سرکوب هر صدای معارضی تلاش می‌کند چه از طریق به زندان انداختن و چه با کشتن او در خارج از چارچوب دستگاه قضایی.

منبع مذکور افزود، هدف از تخریب خانه‌ها و آواره کردن مردم بسیار بیشتر از آن چیزی است که رسانه‌ها در آن راستا تبلیغ می‌کنند و آن هدف را تعقیب گروه‌های تروریستی ادعا می‌کنند. موضوع خیلی ساده است یعنی این‌که، نظام سعودی یک جنگ فرقه‌ای را از طریق اصل «تفرقه بنداز و حکومت کن» راه می‌اندازد.

طبق گفته منبع مذکور، مسئول اصلی طرح تخریب خانه‌ها در القطیف، پادشاه و ولیعهدش «محمد بن‌سلمان» هستند و کسانی‌که این طرح را اجرا می‌کنند مزدوران و تجار هوادار حکومت هستند.

تسنیم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false